Rokovi izmirenja novčanih obaveza u komercijalnim transakcijama

Odredbama Zakona o rokovima izmirenja novčanih obaveza u komercijalnim transakcijama („Sl. glasnik RS“, br. 119/2012, 68/2015, 113/2017, 91/2019, 44/2021, 44/2021 – dr. zakon, 130/2021, 129/2021 – dr. zakon i 138/2022) uređuju se:

  1. rokovi izmirenja novčanih obaveza u komercijalnim transakcijama između javnog sektora i privrednih subjekata, između privrednih subjekata, odnosno između subjekata javnog sektora, a u cilju sprečavanja neizmirenja novčanih obaveza u roku i
  2. evidentiranje elektronskih faktura i drugih zahteva za isplatu u elektronskom obliku u centralnom registru faktura, izdatih od strane poverilaca u komercijalnim transakcijama između javnog sektora i privrednih subjekata, odnosno između subjekata javnog sektora, u kojima su subjekti javnog sektora dužnici, na osnovu podataka dobijenih iz sistema elektronskih faktura.

U Centralnom registru faktura koji uspostavlja i vodi Ministarstvo finansija – Uprava za trezor, evidentiraju se isključivo elektronske fakture izdate od strane poverilaca u komercijalnim transakcijama između javnog sektora i privrednih subjekata, odnosno između subjekata javnog sektora, u kojima su subjekti javnog sektora dužnici, po uspostavljanju tehničko-tehnoloških uslova, a obavezno od 1. maja 2022. godine, na osnovu podataka dobijenih iz sistema elektronskih faktura. Nastavite sa čitanjem Rokovi izmirenja novčanih obaveza u komercijalnim transakcijama

Protivizvršenje

Protivizvršenje je skup radnji kojima se vraća dužniku ono što je poverilac u toku izvršnog postupka primio, ako za to nije bilo osnova u trenutku pokretanja izvršnog postupka ili ako je osnov prestao da postoji u daljem toku izvršnog postupka.

Razlozi za protivizvršenje, kao i postupak protivizršenja regulisani su odredbama Zakona o izvršenju i obezbeđenju („Sl. glasnik RS“, br. 106/2015, 106/2016 – autentično tumačenje, 113/2017 – autentično tumačenje, 54/2019 i 9/2020 – autentično tumačenje).

Predlog za protivizvršenje

Izvršni dužnik može, kada je izvršenje već sprovedeno, podneti sudu predlog za protivizvršenje.

U predlogu za protivizvršenje sadržan je zahtev da sud donese rešenje kojim obavezuje izvršnog poverioca da vrati izvršnom dužniku ono što je primio izvršenjem u roku od osam dana i odredi sredstvo i predlog izvršenja ako izvršni poverilac ne vrati što je primio u roku. Nastavite sa čitanjem Protivizvršenje

Pobijanje dužnikovih pravnih radnji (actio Pauliana)

Pravilo je da su obligacioni odnosi između dužnika i trećih lica za poverioca res inter alios acta. Izuzetak od ovog pravila predstavlja mogućnost poverioca da, pod određenim pretpostavkama, pobija pravne radnje koje je preduzeo njegov dužnik sa trećim licem.

Takve radnje poverilac pobija podnošenjem tužbe (actio Pauliana) protiv trećeg odnosno isticanjem prigovora protiv zahteva trećeg lica prema dužniku poverioca ili njegovih pravnih sledbenika, kome je dužnik preneo određena prava.

Uslovi pobijanja pravnih radnji

Osnovna opšta pretpostavka za pobijanje je:

  • da postoji potraživanje poverioca prema dužniku dospelo za naplatu (bez obzira kad je nastalo) i
  • da je dužnik insolventan (što je poverilac dužan da dokaže).

Nastavite sa čitanjem Pobijanje dužnikovih pravnih radnji (actio Pauliana)