Obaveze sa više dužnika ili poverilaca

Odredbama Zakona o obligacionim odnosima regulisana su pravila izvršenja obaveza sa više dužnika ili poverilaca. Kod izvršenja obaveza sa više dužnika ili poverilaca značajna je podela obaveza na deljive i nedeljive, jer zavisno od ove podele utvrđuju se međusobni odnosi i obaveze između dužnika ili poverilaca vezano za izvršenje obaveza.

Deljive obaveze

Deljenje obaveze i potraživanja

Obaveza je deljiva ako se ono što se duguje može podeliti i ispuniti u delovima koji imaju ista svojstva kao i ceo predmet, i ako ono tom podelom ne gubi ništa od svoje vrednosti, inače obaveza je nedeljiva.

Kad u nekoj deljivoj obavezi ima više dužnika, obaveza se deli među njima na jednake delove, ako nije određena drukčija podela, i svaki od njih odgovara za svoj deo obaveze. Nastavite sa čitanjem Obaveze sa više dužnika ili poverilaca

Ulazak novog člana u društvo sa ograničenom odgovornošću

U skladu sa odredbama Zakona o privrednim društvima treće lice može postati novi član društva sa ograničenom odgovornošću po osnovu prenosa udela od strane registrovanih članova društva sa ograničenom odgovornošću, kao i po osnovu pristupanja novog člana uz istovremeno povećanje osnovnog kapitala.

Prenos udela

Osnovno pravilo je da je prenos udela slobodan, osim ako Zakonom o privrednim društvima ili osnivačkim aktom drugačije određeno.

Zakonom o privrednim društvima su ustanovljena sledeća ograničenja prenosa udela:

  1. pravo preče kupovine
  2. prenos udela uz saglasnost društva
  3. pravo društva na određivanje kupca udela i
  4. obaveza otkupa udela.

Osnivačkim aktom društva sa ograničenom odgovornošću mogu se predvideti i druge vrste ograničenja za prenos udela.

Nastavite sa čitanjem Ulazak novog člana u društvo sa ograničenom odgovornošću

Ugovor o zalozi

Pojam, predmet i uslovi za punovažnost ugovora o zalozi, prava i obaveze zalogodavca i zalogoprimca, kao i druga bitna pitanja regulisana su odredbama članova 966.-996. Zakona o obligacionim odnosima.

Ugovorom o zalozi obavezuje se dužnik ili neko treći (zalogodavac) prema poveriocu (zalogoprimcu) da mu preda neku pokretnu stvar na kojoj postoji pravo svojine da bi se pre ostalih poverilaca mogao naplatiti iz njene vrednosti, ako mu potraživanje ne bude isplaćeno o dospelosti, a poverilac se obavezuje da primljenu stvar čuva i po prestanku svog potraživanja vrati neoštećenu zalogodavcu.

Za zaključenje punovažnog ugovora o zalozi potrebno je da zalogodavac ima sposobnost za raspolaganje stvarima koje daje u zalogu.

Zalogoprimac stiče založno pravo kad mu stvar koja je predmet ugovora bude predata.

Ugovor o zalozi može biti zaključen o stvari koja je već založena nekome. U tom slučaju založno pravo nastaje kad zalogodavac obavesti poverioca kod koga se stvar nalazi o zaključenju ugovora o zalozi sa drugim poveriocem i naloži mu da po naplati svog potraživanja preda stvar ovome. Nastavite sa čitanjem Ugovor o zalozi